تبلیغات
شبیب - تاثیر نوسانات خورشیدی بر‌آب و هوای زمین
شبیب
مطالعات جدید نشان می‌دهد كه ارتباط ظریف و دقیقی بین چرخه‌ فعالیت‌های خورشیدی و عملكرد آب و هوای منطقه حاره‌ای اقیانوس آرام وجود دارد كه قسمت‌های زیادی از كره‌زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مطالعات جدید نشان می‌دهد كه ارتباط ظریف و دقیقی بین چرخه‌ فعالیت‌های خورشیدی و عملكرد آب و هوای منطقه حاره‌ای اقیانوس آرام وجود دارد كه قسمت‌های زیادی از كره‌زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


چرخه‌ خورشیدی دوره‌ای در فعالیت‌های خورشیدی است كه 11 سال طول می‌كشد و در طول این دوره میدان مغناطیسی داخلی خورشید دستخوش تغییراتی منظم می‌شود.

این تحقیق به دانشمندان كمك می‌كند تا سرانجام بتوانند پدیده‌های آب و هوایی همچون باد و باران‌های موسمی هند و بارش‌های استوایی را سال به سال پیش‌بینی كنند.

در این تحقیق تیمی از محققان بین‌المللی تحت نظارت مركز ملی تحقیقات جوی NCAR با استفاده از مشاهدات آب و هوایی طی یك قرن گذشته و به كارگیری 3 شبیه‌سازی رایانه‌ای بسیار قدرتمند تلاش كردند كه یكی از سخت‌ترین پرسش‌های علم هواشناسی را پاسخ دهند:

اگر انرژی‌ای كه زمین از خورشید دریافت می‌كند تنها 0.1‌درصد در طول یك چرخه‌ خورشیدی 11 ساله تغییر كند، چقدر این نوسان كوچك می‌تواند عامل تغییرات بزرگ در الگوهای آب و هوایی زمین باشد؟

در پاسخ به این سوال، نقش خورشید در 2 ناحیه به ظاهر نامربوط به هم بررسی شد؛ یكی تركیبات شیمیایی در استراتوسفر و دیگری دمای سطح آب اقیانوس آرام در ماكزیمم فعالیت‌های خورشیدی.

براساس نتایج این تحقیق این موضوع می‌تواند سبب تشدید باد، بارندگی و تغییر دمای سطحی دریا‌ها شده و قادر به پوشش مناطق حاره‌ای و زیر مجموعه‌های آن و در نهایت تاثیر بر آب و هوای جهانی شود.

خورشید، استراتوسفر و اقیانوس‌ها به گونه‌ای با هم در ارتباط هستند كه می‌توانند به وقایعی همچون بارندگی زمستانی در شمال آمریكا تاثیر بگذارند.

درك اثر چرخه‌ای خورشیدی می‌تواند نگرش تازه‌ای به وجود آورد تا دانشمندان كه در حال حركت به سوی پیش‌بینی الگوهای منطقه‌ای آب و هوا هستند، بتوانند الگوهای آب و هوایی دهه‌های پیش رو را از قبل پیش‌بینی كنند.

ارتباط بین ماكزیمم انرژی چرخه خورشیدی و آب‌های سردتر در قسمت‌های استوایی اقیانوس آرام اولین كشف دانشمندان در این تحقیق است.

ماكزیمم انرژی چرخه‌ای خورشیدی می‌تواند باعث تقویت پدیده لانینو (La nino) و تعدیل ال نینو شود.

اكنون به كمك قدرت محاسباتی رایانه‌های پیشرفته و مدل‌های بهینه شده در كنار مشاهدات دهه‌های قبل اطلاعات بیشتری راجع به این‌كه چگونه تركیب مكانیزم‌های مختلف توانسته ارتباط بین تغییرات خورشیدی با آب و هوای زمین را به هم پیوند دهد در دست است.

مترجم: آتنا حسن‌آبادی
منبع: physorg 


طبقه بندی: خورشید و زمین، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1390/02/4 توسط شبیب شبیب | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :