تبلیغات
شبیب - "اشارای کوتاه به دو گانه فرهنگ و خانواده"
شبیب

در پرداختن به مقوله  فرهنگ، ناگزیر  هستیم به  مفاهیمی همچون  تمدن،  تفکر و شاید ابزار و غیره  بپردازیم. چرا که در یک سیر درونی هر یک  منشائ برای دیگری است.
تکنولوژی را میتوان به پیشرفت و توسعه ابزار هم تعبیر نمود. و هنگامی فرهنگ یک جامعه تعالی پیدا میکند که راه و روش استفاده از ابزار را در خود تمرین و نهادینه نماید. هرچه ابزار پیشرفته تر، تمدن هم روز آمد تر خواهد بود.هنگامی که فرهنگ بهره گیری از ابزار یک جامعه متعالی باشد آن جامعه را متمدن تعبیر خواهند کرد.
تصاویری از کشور های توسعه یافته منتشر میشود که بیان کننده فرهنگ استفاده از ماشین آلات ، خودرو ، رایانه است. ولی آیا از خود پرسیده اید که چرا در این کشور ها این نظم بخوانید فرهنگ در  این سطح بالا به وجود آمد ولی در برخی از کشور ها خیر؟
تمام تمدن ها ابزار مورد نیاز خود را ساخته و توسعه میدهند، تمدن غربی نیز ابزار و تکنولوژی متناسب با  نیاز های خود را ایجاد و توسعه داده است. البته در غرب همزمان با تولید  و توسعه تکنولوژی فرهنگ استفاده از آن  تکنولوژی را نیز ایجاد کرده و توسعه میدهند. و این موضوع در کشور ما نه تنها رعایت نمیشود بلکه در بسیاری از موارد برعکس عمل شده است ابتدا تکنولوژی وارد جامعه شده و توسعه پیدا می کند و سپس  برای نهادینه سازی فرهنگ بهرهگیری از آن_شاید_ اقداماتی صورت گیرد. که در اکثر مواقع به علت برداشت های مختلف به سر منزل مقصود نرسیده است.
در کشور ما ابتدا تکنولوژی همراه با فرهنگ غربی وارد می‌شود و سپس متولیان امر  به فکر مطالعات فرهنگی، سیاستگذاری فرهنگی و فرهنگ سازی می‌افتند.
شاید متولیان امور کشور نتوانند آن گونه که باید به این موضوع بسیار مهم فرهنگی بپردازند و  مسئله ای  به عنوان آتش به اختیار مطرح شود. در این وضعیت تکلیف نیرو های انقلابی و کسانی که دغدغه دین و دیانت را دارند چیست؟
با نگاه کلی به کانون ها، انجمن ها، تشکل ها، نهاد ها، سازمان ها، سمن ها و غیره ... در یک جامعه به نظر می رسد تمام موارد یاد شده دارای متولیانی است که یا دولتی و نیمه دولتی هستند  ، یا خصوصی و یا نیمه خصوصی اداره میشوند  اما تنها نهادی که هیچ گونه وابستگی به شخص واحد نداشته و قوام و استمرار آن بر اساس روابط عاطفی_ازدواج_ و علقه های خدادادی است. این خانواده ها  بر اساس ازدواج دو بزرگسال که با هم در خانواده ای با فرزندان خود یا کودکانی که به فرزندی پذیرفته اند شکل میگیرد. روابط  خانوادگی  ممکن است شامل پدربزرگها و مادربزرگها،برادران و همسرانشان،خواهران و شوهرانشان،عمه ها و خاله ها ،عموها و داییها ،خواهرزاده ها و برادرزاده ها باشد.
 نهاد خانواد نهادی کوچک که در تمام نظام های مذهبی و غیر مذهبی، توسعه یافته و توسعه نیافته پذیرفته شده است.
البته این نهاد کوچک، موثر ترین نهاد در یک جامعه است و  به عبارت دیگر کوچکی این نهاد نشانه کم اثر بودن آن نیست. بلکه سازنده اصلی فرهنگ در جوامع بشری همین نهاد مقدس است
نویسنده: محمد نصاری
شبیبطبقه بندی: مخاطب فعال رسانه ها،  خانواده و رسانه،  رسانه،  سواد رسانه ای، 
برچسب ها: فرهنگ و تمدن، فرهنگ، تمدن، خانواده، نهاد خانواده،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1397/01/19 توسط شبیب شبیب | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :